Czy kobieta może zostać programistą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy kobieta może zostać programistą?

Są takie zawody, które kojarzą się nam głównie z mężczyznami, ale i takie, gdzie dominuje płeć piękna. Do takich zawodów przeważnie należą zawody nietechniczne, na przykład przedszkolanka, dietetyk, psycholog czy HR Manager. Czy kobiety mają szansę na to, żeby zostać programistą?

Jak zacząć naukę programowania jako kobieta?

Na samym początku, nie ma sensu, żebyś ostro zaopatrzyła się w materiały do nauki, czyli książki, kursy i tym podobne, lub zapisywała się do jednej z dostępnych na rynku szkół programowania, czyli tak zwanych bootcampów. Na samym początku zacznij od nauki programowania poprzez darmowe źródła, wiele nie najgorszej jakości kursów znajdziesz na youtubie, czy blogach i portalach, które specjalizują się w programowaniu. Ważna jest regularna nauka, dlatego jeśli wytrzymasz co najmniej jedną godzinę nad nauką programowania każdego dnia tygodnia, rozważ zakup płatnego kursu najlepiej na platformie udemy, gdzie istnieje możliwość podejrzenia przykładowych lekcji, dzięki czemu dowiesz się czy ten instruktor mówi dla Ciebie zrozumiale. Sprawdź także opinie danego kursu.

Jakiego języka programowania powinna nauczyć się kobieta?

Nieistotna jest płeć przy wyborze języka programowania, dlatego też kobieta może tak naprawdę rozpocząć naukę, dowolnie wybranego przed sobą języka programowania. Warto jednak wiedzieć jak rozróżniamy języki programowania. Ważne jednak, żeby wybrać taki, dzięki któremu będziemy dzień po dniu stawiać kroki, w celu stworzenia wymarzonego programu, czy aplikacji. Webowe języki programowania (do stron internetowych i aplikacji internetowych) to przykładowo JavaScript i PHP, ale ostatnimi czasy nawet tak obszerny język jak Java jest chętnie wybierany przez kobiety.

Jak popularne jest programowanie wśród kobiet?

Według badan przeprowadzonych przez Geek Girls Carrot (na rok 2018) 46% kobiet, które zawodowo programują studiowało kierunki ścisłe, a 76% z nich studiowało na kierunku informatyka. Ciekawym wnioskiem z tego badania jest fakt, że w zespołach w branży IT, gdzie występują kobiety, średnia ilość mężczyzn jest trzy razy większa. Na pewno programowanie wśród kobiet jest co raz bardziej popularne i wiele kobiet już na etapie liceum dokonuje wyboru, czym chce się w przyszłości zajmować. Wybory te bardzo często warunkowane są zarobkami, a po informatyce, umiejąc dobrze programować jesteśmy w stanie zarabiać duże pieniądze, nie tylko w naszym kraju, ale przede wszystkim za granicą, a często wymagana jest tylko znajomość języka angielskiego.

Jakie są najpopularniejsze języki programowania wśród kobiet?

Analizując dalej badanie przeprowadzone przez Geek Girls Carrot możemy stworzyć listę, które technologie są najbardziej popularne i zarazem najlepiej opanowane wśród kobiet.

  • 1. PL/SQL
  • 2. JavaScript
  • 3. Java
  • 4. Python
  • 5. C++

A jakie źródła nauki programowania wybierają kobiety?

  • 1. kursy online
  • 2. Networkingi/meetupy
  • 3. Szkolenia specjalistyczne

Z pewnością tendencja występowania kobiet w branży IT z rok na rok się zwiększa, żeby dowiedzieć się czy ta branża jest dla Ciebie, zacznij regularną naukę od darmowego kursu i pamiętaj, że programowania można nauczyć się z kursów, książek, bootcampów, meetupów, nie zawsze na stanowisko programisty wymagane są studia techniczne, ponieważ wiedzę kandydata w bardzo łatwy sposób można zweryfikować na rozmowie technicznej. Jest to jednak bardzo długa droga, a nauka musi być przede wszystkim regularna.

Alicja Laskowska

Czy kobieta może zostać programistą?Fanka wszelkiej polskiej literatury, na co dzień studentka na kierunku ekonomicznym. Zakupy i śledzenie modowych nowinek, tak spędzam wolny czas. Właścicielka dwóch psów, czyli psiara na całego!

Jedna odpowiedź do “Czy kobieta może zostać programistą?”
  1. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kobieta została programistką tylko musi po prostu to lubić, ale opłaca się, bo zarobki fenomenalne..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *