Czy kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Czy kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni?

Jakie są różnice w zarobkach między mężczyznami, a kobietami w Polsce? W dawnych czasach, to mężczyźni zajmowali się zarabianiem pieniędzy, niezbędnych do utrzymania rodziny, dzisiaj znacznie to ewoluowało i nie jest zaskoczeniem, że kobieta również uczęszcza do pracy. Jakie są tendencję i różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce?

Kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeciętne zarobki kobiety w Polsce są aż o 18,5 procent niższe niż wynoszą zarobki mężczyzny w naszym kraju. Przeliczając to na wartości pieniężne otrzymamy 700 zł brutto (nie na rękę), czyli jeśli dana osoba jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę jest to dokładnie 562 zł netto (na rękę).

Zarobki mężczyzn i kobiet w Polsce – stawka godzinowa

Jak wygląda sytuacja, jeśli pod analizę weźmiemy godzinową stawkę, jaką otrzymujemy za godzinę wykonanej pracy? Nie będzie zaskoczenia, tutaj również występuje spora procentowa przewaga mężczyzn, a wynosi ona około 12,1 procent.

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce – kluczowe fakty

  • nie jest istotna różnica wieku,
  • niezależnie od przerobionych lat pracy (stażu), kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni,
  • różnice zarobkowe występują, niezależnie od poziomu wykształcenia.

Sprawdź również: Marki polskich gwiazd

Dlaczego kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni?

Mniejsze zarobki kobiet od mężczyzn w głównej mierze wynikają z faktu, że kobiety rzadziej zajmują dobrze płatne stanowiska, a głównie zajmują stanowiska gorzej płatne. Mężyczyzni zazwyczaj wykonują wyspecjalizowaną pracę, która jest bardziej wpływowa na funkcjonowalnie danego przedsiębiorstwa, a kobiety w większości zatrudniane są na stanowiska administracyjne i organizacyjne. Niemniej jednak różnice zarobkowe pomiędzy mężczyznami i kobietami w Polsce są dość wyraźne, ale nie możemy przypuszczać, że jest to spowodowane jakimikolwiek dyskryminacjami, a wynika to po prostu z wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska.

Alicja Laskowska

Czy kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni?Fanka wszelkiej polskiej literatury, na co dzień studentka na kierunku ekonomicznym. Zakupy i śledzenie modowych nowinek, tak spędzam wolny czas. Właścicielka dwóch psów, czyli psiara na całego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *