Kalkulator idealnej wagi

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Kalkulator idealnej wagi

Kalkulator idealnej wagi bazuje na wzorze matematycznym, który przedstawiony jest pod samym kalkulatorem. Korzystać z niego może każdy, a wynik, który otrzymasz należy wziąć pod poprawkę, to znaczy, nie sugerować się nim aż tak bardzo, ponieważ jest to tylko poglądowy wynik Twojej wagi, wygenerowany przez nasz kalkulator. Jak korzystać z kalkulatora idealnej wagi?

Kalkulator idealnej wagi – jak obliczyć prawidłową wagę?

W celu wyliczenia swojej optymalnej wagi, według naszego kalkulatora, odnajdź go na tej podstronie, zlokalizowany jest on na samym dole tego wpisu, a następnie wprowadź swój wzrost, wybierz płeć. Tylko tyle dzieli Cię od uzyskania wyniku na temat Twojej idealnej wagi.

Korzystając z kalkulatora prawidłowej wagi pamiętaj, że istnieje wiele czynników, które wpływają na autentyczność otrzymanego rezultatu na wskutek wprowadzonych danych. Zaliczymy do nich chociażby: uwarunkowania genetyczne naszego organizmu, poziom naszej muskulatury, poziom wody, poziom tkanki tłuszczowej czy choroby od których nie jesteśmy zależni. Pamiętaj też, że nie warto jest korzystać z kalkulatora prawidłowej wagi zbyt często, najlepiej jak skorzystasz z niego, redukując masę ciała – raz w miesiącu, to zdecydowanie wystarczy, żeby mieć pogląd swojej aktualnej wagi w odniesieniu do tej idealnej o której marzysz.

Kalkulator prawidłowej wagi dla kobiety

Nasz kalkulator powstał szczególnie z myślą o kobietach, ale korzystać mogą z niego również mężczyźni, gdyż i taka funkcjonalność została przez nas wprowadzona. Nasz kalkulator prawidłowej wagi dla kobiet, nie jest niczym fenomenalnym, a opiera się on na prostych wzorach matematycznych:

  • dla kobiet: (wzrost- 100)*0.85
  • dla mężczyzn: (wzrost- 100)*0.90

Jest to jeden z najbardziej popularnych i uniwersalnych wzorów, dzięki któremu uzyskamy wynik potencjalnie prawidłowej wagi naszego ciała w odniesieniu do płci oraz wzrostu.

Prawidłowa waga kobiety kalkulator, a BMI

Każda kobieta, która chociaż raz przechodziła na dietę i chciała pozbyć się zbędnych kilogramów, prawdopodobnie przynajmniej jeden raz słyszała o czymś takim jak BMI. A czym właściwie jest BMI i jak interpretować je obliczając prawidłową wagę swojego ciała przy użyciu kalkulatora?

Co to jest BMI?

Osoby, które słyszały o tym pojęciu też mogą nie do końca sobie zdawać sprawę, co tak naprawdę to znaczy, a osoby, które nigdy nie zetknęły się z tym hasłem tym bardziej powinny zainteresować się znaczeniem skrótu BMI. Rozwijając skrót jest Body Mass Index, czyli najprościej tłumacząc na język polski – wskaźnik masy naszego ciała.

Kalkulator idealnej wagi
fot. wikipedia

Popularne BMI, które również można obliczyć przy użyciu niejednego kalkulatora prawidłowej wagi kobiety, czy wzorów matematycznych, interpretujemy na podstawie pewnych zakresów. Chodzi po prostu o to, że wynik, który otrzymasz przy użyciu kalkulatora do obliczenia prawidłowej masy ciała należy dopasować do odpowiednich wartości, wtedy otrzymasz informację w jakiej grupie według BMI się znajdujesz.

Zakresy wartości BMI (Body Mass Index)

<16wygłodzenie
16 – 16.99wychudzenie
17 – 18.49niedowaga
18.5 – 24.99waga prawidłowa
25 – 29.99 nadwaga
30 – 34.99 I stopień otyłości
35 – 39.99 II stopień otyłości
 >40skrajna otyłość

Jaki jest wzór matematyczny na BMI?

Nie zawsze musisz chcieć korzystać z kalkulatora, bo po prostu interesuje Cię w jaki sposób zautomatyzowane kalkulatory to obliczają, albo też lubisz wykonywać proste działania matematyczne, a wzór na BMI jest niezwykle prosty. W celu obliczenia Body Mass Index, czyli wskaźnika prawidłowej masy ciała należy podzielić masę ciała (kilogramy) przez nasz wzrost podniesiony do kwadratu, przy czym wzrost podajemy w metrach i należy o tym pamiętać.

Po co jeszcze warto używać kalkulatorów prawidłowej wagi ciała lub BMI?

Takie poglądowe wyniki mogą być dla nas poważnym sygnałem i alarmem, jeżeli nie jesteśmy w ciąży, czy nie uprawiamy aktywnie sporty, gdzie prawdopodobieństwo złego wyniku BMI jest bardzo wysoki, gdyż większą część naszej wagi będzie stanowiła tkanka mięśniowa, a nie tłuszczowa. Wskażnik BMI niekiedy pozwala na prawidłową ocenę ryzyka wystąpienia niepożądanych chorób takich jak na przykład:

  • miażdzyca,
  • udar mózgu,
  • choroby związane z niedokrwieniem serca.

Jak często obliczać BMI?

Warto jest dbać o siebie samego, w szczególności o swoje zdrowie, bo to one jest podstawą do dalszego działania każdego z nas. Regularna, cykliczna kontrola obliczania wskaźniku masy ciała, pozwoli nam na utrzymanie prawidłowej wagi. Żeby cyklicznie obliczać swoje BMI, zaopatrz się w swoją wagę, żeby móc wprowadzać aktualne dane do kalkulatora bmi online. Nie będzie Ci ona potrzebna, jeśli korzystasz z siłowni lub innego klubu sportowego na którym taka waga się znajduje. Niemniej, jednak warto jest regularnie liczyć BMI, dzięki czemu spada ryzyko otyłości i innych chorób powiązanych z niedowagą, czy nadwagą.

Kto wynalazł BMI?

Wskaźnik masy ciała naszego organizmu, czyli BMI został opracowany już w 1832 roku przez belgijskiego, z wykształcenia matematyka Adolfa Queteleta. Sam wskaźnik na początku nie odniósł spektakularnego sukcesu, to zmieniło się z upływem lat, a jest on z nami do dziś i wiele osób po niego sięga przechodząc na dietę.

Zaletami BMI jest prostota, to znaczy duża ilość kalkulatorów w internecie, prosty wzór matematyczny z którym poradzi sobie większość osób, co najważniejsze wszystko możemy zrobić samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Wyliczając prawidłową wagę przy użyciu kalkulatorów, możemy też odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasz dotychczasowy styl życia jest prawidłowy, głównie chodzi o samą dietę i aktywność fizyczną, co jest w większości przypadków zależne od nas samych.

Kalkulator BMI

Po wyliczeniu BMI możesz spojrzeć na wyżej umieszczoną tabelę, żeby zweryfikować do jakiego zakresu się łapiesz.

Jak sprawić, żeby nie sięgać po kalkulatory prawidłowej wagi i BMI?

Przede wszystkim zastanów się jak wygląda Twoje dotychczasowe życie pod kątem diety, jak i aktywności fizycznej. Każda osoba, która potrafi zrobić szczery ze sobą rachunek sumienia, będzie w stanie sobie odpowiedzieć, czy tej aktywności fizycznej w życiu faktycznie brakuje i nie inaczej jest z dietą, ponieważ jeśli jest ona oparta o niezdrową żywność, również warto głębiej się zastanowić nad zmianami nawyków.

W jakich sytuacjach nie warto jest liczyć BMI?

Są sytuacje, kiedy liczenie wskaźniku masy ciała najzwyczajniej w świecie nie ma sensu, a jakie to sytuacje? Pamiętajmy, nie warto, nie znaczy, że nie wolno! Dokładniej chodzi o kobiety w ciąży, a także dzieci do czternastego roku życia u których występują częste, nagłe i gwałtowne wskoki wzrostu, a co za czym idzie także masy ciała.

Z pewnością nie warto zaczynać swojej przygody z odchudzaniem od restrykcyjnej diety, a stopniowo odstawiać słodycze czy przetworzoną wysokokaloryczną żywność. Dodatkowo wprowadzaj do swojego dnia aktywność fizyczną, ale krok po kroku, żeby zbyt szybko się nie zniechęcić, bo tak też często bywa, że chcemy zrobić wszystko od razu, a kończy się to niestety fiaskiem. Tak czy inaczej warto raz na jakiś czas się zważyć, a znając swój dokładny wzrost, z czystej ciekawości skorzystać z kalkulatora prawidłowej wagi dla kobiety, czy kalkulatora BMI.

Alicja Laskowska

Kalkulator idealnej wagiFanka wszelkiej polskiej literatury, na co dzień studentka na kierunku ekonomicznym. Zakupy i śledzenie modowych nowinek, tak spędzam wolny czas. Właścicielka dwóch psów, czyli psiara na całego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *