Korzystanie z zabiegów kosmetologicznych – prostą drogą do uzależnienia?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Korzystanie z zabiegów kosmetologicznych – prostą drogą do uzależnienia?

Jak zmieniło się podejście do korzystania z usług kosmetycznych na przestrzeni lat?

Podejście do korzystania z usług kosmetycznych, czy wszelkich zabiegów medycyny estetycznej diametralnie zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wzrost liczby osób uczęszczających do kosmetyczki, kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej na zabiegi kosmetologii estetycznej wiąże się z większą świadomością ludzi na temat swojego wyglądu zewnętrznego. Obserwując, coraz to bardziej zmieniające się, a zarazem młodziej wyglądające twarze wielu celebrytów i ważnych osobistości, społeczeństwo nabrało większego zainteresowania tematyką zabiegów odmładzających.

Wzrost przeciętnych wynagrodzeń, jak i ogólny spadek bezrobocia to czynniki, które również zasadniczo przyczyniły się do rozkwitu całego rynku usług kosmetycznych. Z roku na rok, liczba Polek korzystających z różnych zabiegów odmładzających, jest coraz większa. Na podstawie badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, kobiety w wieku od 41 do 50 lat to najliczniejsza grupa (56%) osób bytujących u kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej na zabiegach odmładzających. Trochę mniejszą grupę badanych, bo stanowiącą tylko 37%, to kobiety mieszczące się w przedziale wiekowym od 31 do 40 roku życia. Najmniejsza grupa (2%) to przedstawicielki płci żeńskiej w wieku od 21 do 30 lat.

Jakie zabiegi odmładzające są najczęściej wykonywane przez Polki?

Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu poprawienie urody, w 29% przypadkach jest toksyna botulinowa, potocznie określana mianem botoksu oraz pozostałe wypełniacze, jak np. kwas hialuronowy u 28% ankietowanych. Dużą popularnością cieszą się także: mezoterapia igłowa, mikroigłowa (18%), zabiegi laserowe u 8% badanych, nici liftingujące (2%) oraz peelingi chemiczne, potocznie zwane kwasami, tylko u 4% ankietowanych.

Korzystanie z zabiegów kosmetologicznych – prostą drogą do uzależnienia?

Poprawienie wyglądu zewnętrznego to u 64% badanych kobiet, najważniejszy czynnik, determinujący chęć skorzystania z wszelkich zabiegów anti-aging oraz wypełniaczy. Pozostała grupa kobiet, stanowiąca tylko 3% deklaruje swoją chęć korzystania z zabiegów poprawiających urodę, ze względu na presję środowiska, w którym się obraca.

Korzystanie z usług kosmetologicznych – powszechne zjawisko czy temat tabu?

Pomimo tego, że wszelkie zabiegi kosmetyczne, kosmetologiczne oraz te z zakresu medycyny estetycznej stają się coraz bardziej popularne na świecie, oraz w Polsce, bardzo mała grupa badanych kobiet przyznaje się do poprawek swojego wyglądu. Aż 73% z nich nie przyznaje się do tego faktu nawet osobom ze swojego najbliższego otoczenia. Grupa kobiet stanowiąca 4% ankietowanych, nie przyznaje się do poprawek swojego wyglądu, nawet, wtedy kiedy zostaną bezpośrednio o to zapytane.

Wszelkie zabiegi odmładzające, czy poprawiające urodę, które są wykonywane w rozsądny sposób, mogą przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Dzięki dobraniu odpowiednich zabiegów stosownych do wieku klienta-pacjenta, stan skóry może widocznie się poprawić i rzeczywiście ulec w pewnym stopniu odmłodzeniu. Kolejną korzyścią dla potencjalnego klienta, będzie też z pewnością znaczna poprawa swojej samooceny.

Zabiegi odmładzające – jako prosta droga do uzależnienia?

Presja zachowania jak najdłużej młodych rysów twarzy, z jaką przyszło się mierzyć współczesnym kobietom, jest z roku na rok coraz większa. Przez to, rozsądne korzystanie z zabiegów odmładzających może łatwo przerodzić się w uzależnienie. Niestety, takie zjawisko jest coraz bardziej popularne. Coraz to częściej spotykanym pojęciem w kosmetologii i psychologii jest „dysmorfofobia”, czyli problem natury psychicznej, który uwidacznia się nieprawidłowościami w postrzeganiu swojego wyglądu. Zaburzenie to prowadzi do uzależnienia od zabiegów medycyny estetycznej. Osobie, dotkniętej taką nieprawidłowością, wydaje się, że wyglądający w zupełnie prawidłowy sposób jej nos, usta, czy uszy, są powodem do ciągłych poprawek, pomimo tego, że nikt z otoczenia takich defektów nie zauważa, oprócz samego zainteresowanego.

Korzystanie z zabiegów kosmetologicznych – prostą drogą do uzależnienia?

Bardzo często osobami, które uzależniają się od zabiegów medycyny estetycznej, są osoby o narcystycznym usposobieniu. Tacy ludzie, za wszelką cenę, chcą uchodzić w oczach innych, jak i swoich, za najatrakcyjniejsze i pozbawione wszelkich defektów z natury cielesnej. Zdanie innych na temat ich nieco przesadzonej ingerencji w swoje ciało, w ogóle się dla nich nie liczy. Podczas prób zwracania uwagi, uzależnione osoby odbierają to jako atak i dążą do kolejnych poprawek swojego wyglądu.

Dużą rolę w uzależnieniu od zabiegów poprawiających urodę ma także przyjęta w danej kulturze norma piękna. Szerzące się w mediach, materiały ukazujące jak ważną funkcję w życiu celebrytów odgrywają ich zabiegi upiększające i jak bardzo wpływa to na ich sukcesy zawodowe, powodują, że przeciętny człowiek, zaczyna dostrzegać, wcześniej przez niego zupełnie niezauważalne, defekty. Z upływem czasu, zaczyna nawet wierzyć, że dążenie do obowiązującej normy piękna, może przynieść mu taki sam sukces i szczęście, zupełnie tracąc zdrowy rozsądek przy wykonywaniu różnego typu zabiegów medycyny estetycznej.

Korzystanie z usług kosmetycznych – przede wszystkim umiar

Wszelkie zabiegi kosmetyczne, kosmetologiczne i z zakresu medycyny estetycznej mogą być dla nas dobre oraz mogą sprawić, że poczujemy się świetnie we własnym ciele jednak na pewno, muszą być one wykonywane przez nas z należytą rozwagą i przede wszystkim ze zdrowym rozsądkiem. Nie możemy wtedy za bardzo poddać się jakimś obowiązującym normom piękna w naszym otoczeniu, gdyż przez takie działanie, bardzo łatwo można zboczyć na złą drogę i doprowadzić się do uzależnienia. Przez przesadne zatracenie się w takich zabiegach, możemy również niestety zostać swoją własną karykaturą, dlatego tak ważne w tym wszystkim jest zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru.

Oliwia Przychodzka

Korzystanie z zabiegów kosmetologicznych – prostą drogą do uzależnienia?Absolwentka biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Studentka kosmetologii i z zamiłowania makijażystka. W wolnej chwili zajmuję się pisaniem tekstów oraz śledzeniem informacji dot. świata makijażu i mody. Miłośniczka podróży i psów rasy buldog francuski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *