Najpopularniejsze zawody wśród kobiet

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najpopularniejsze zawody wśród kobiet

Gdyby cofnąć się kilka ładnych lat wstecz moglibyśmy w bardzo prosty stworzyć taką klasyfikację, ponieważ ewidentnie istniał nieoficjalny podział, gdzie to pewne zawody z przysłowiowego urzędu były zarezerwowane dla mężczyzn, a kolejne dla kobiet. Nie można mówić, że tak było w stu procentach, ale nazwijmy to w ten sposób, że występowały tendencję: mężczyźni podejmowali się danych zawodów i analogicznie kobiety. Jak jest dzisiaj? Zobacz jakie zawody i jakiej pracy aktualnie chętnie podejmują się kobiety. Zastanawiałaś się, czy kobieta może zostać programistą?

Asystentka biura, office manager

To stanowisko na którym prawie zawsze spotkamy kobietę, a rzadkością będzie spotkać mężczyznę pracującego w charakterze asystenta biura, a dlaczego? Przede wszystkim podzielność uwagi – to tutaj kobiety zdecydowanie górują nad większością mężczyzn i są w stanie wykonywać dużą liczbę zadań w danym momencie, a taka jest też charakterystyka pracy office managera.

Kosmetolog lub kosmetyczka

Już sam fakt, że ciężko jest spotkać mężczyznę na studiach z kosmetologii daje nam prosty rachunek, że kosmetolog to zawód w zdecydowanej większości zdominowany przez kobiety. Wynika to przede wszystkim z zainteresowań, rzadkością jest, żeby mężczyzna interesował robieniem paznokci czy na przykład makijażem permanentnym. Do niedawna można byłoby zaliczyć jeszcze wizaż, ale ta tendencja jest zmienna i mężczyźni zaczynają się interesować w wizażem (dalej jednak jest to zdecydowana mniejszość).

Dietetyk

Statystyki mówią, że aż osiemdziesiąt procent z wszystkich dietetyków to kobiety, co za tym idzie jest do kolejny zawód zdominowany w znaczącym stopniu przez kobiety, a dlaczego tak jest? Po prostu to kobiety częściej zwracają uwagę na to co jedzą, a także więcej kobiet lubi gotować.

Stewardessa

Każdy kto chociaż raz leciał samolotem na pewno się zgodzi, że wśród załogi opiekującej się pasażerami większość stanowią przedstawicielki płci pięknej. To zawód, który kojarzy się z kobietami.

Nauczycielka, przedszkolanka

Kolejne zawody, w których zdecydowanie łatwiej dostrzec jest kobietę niż mężczyznę. Znaczna część kobiet lubi opiekę nad dziećmi, co też można argumentować w kontekście wybranego przez nie zawodu. Owszem, mężczyźni również wcielają się w zawód nauczyciela, ale mimo wszystko więcej kobiet decyduje się podążać tą drogą zawodowej kariery.

Asystentka stomatologiczna

Kandydat na to stanowisko musi cechować się dokładnością, a to bez dwóch zdań (jak mówimy statystycznie) domena kobiet. Już sama nazwa stanowiska sporo daje do myślenia, a pracodawcy bardzo często w ogłoszeniach wspominają, że poszukują asystentki, czyli kobiety.

Psycholog

Empatia to częściej występujące zjawisko u kobiet niż u mężczyzn, stąd też częściej spotkamy kobietę psychologa. Nieempatyczny psycholog, to z pewnością słaby psycholog, dlatego sporo kobiet podąża tą ścieżką wykorzystując swoje umiejętności interpersonalne, empatię i łatwość nawiązywania kontaktów z pacjentami.

Kobiece zawody

Office Manager Asystentka zarządu
Asystentka stomatologicznaPsycholog
PrzedszkolankaNauczycielka
KosmetologKosmetyczka
StewardessaDietetyk
OpiekunkaSprzątaczka

Podsumowując, nie ma tak naprawdę możliwości w stu procentach stwierdzenia, że danego zawodu, nie wykonują mężczyźni lub kobiety. Dziś istnieje jeszcze wiele stereotypów, chociażby jak to, że kobieta nie powinna uprawiać sportu, takiego jak piłka nożna, a kobiet wybierających ten sport, jest tak naprawdę co raz więcej. To dotyczy się każdego zawodu i na pewno na przestrzeni lat sporo się zmieniło i w dalszym ciągu nieprzerwalnie będzie się zmieniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *